Pieci iemesli kāpēc kļūt par UX (lietotāju pieredzes) arhitektu un ar ko sākt

Attīstoties digitālajai pasaulei, ikviens uzņēmējs šodien var izveidot savu digitālo risinājumu. Līdz ar to, tirgus konkurence strauji aug. Un te rodas jautājums — kurš risinājums būs visatbilstošākais konkrētam lietotājam? Atbildi nosaka lietotāju pieredze. Uzņēmumi visā pasaulē iegulda ievērojamus līdzekļus lieliskas pieredzes veidošanā, lai nodrošinātu klientu lojalitāti un mīlestību savam risinājumam. Šo pieredzi nodrošina profesijas pārstāvji, kurus dēvē par UX (user experience — lietotāju pieredzes) arhitektiem.

Labs of Latvia publikācija:

Pēc mana iepriekšējā raksta, kas tika publicēts Forbes Latvija “Nākotnes IT profesija, kurai nav nepieciešamas programmēšanas iemaņas — UX arhitekts”, kurā rakstu par to, ar ko ikdienā saskaras šīs profesijas pārstāvji, saņēmu daudz jautājumus par UX arhitekta profesiju. Citi to dēvē par lietojamības arhitektu.

Daudzus cilvēkus interesēja jautājums — ar ko sākt, lai uzsāktu attīstīties šajā virzienā. Kādas ir šīs profesijas priekšrocības. Tāpēc esmu izveidojusi jaunu rakstu apkopojot 5 iemeslus, kas nosaka, kāpēc lietotāju pieredzes arhitekts kļūs par nākotnes profesiju. Kā arī ar ko sākt, ja esi izlēmis attīstīties šajā specialitātē.

Ar ko nodarbojas UX arhitekts

Digitālo tehnoloģiju uzdevums ir atvieglot un vienkāršot cilvēku dzīvi. Savā ikdienā, saskaroties ar dažādām mobilajām lietotnēm vai mājas lapām, varam viegli noteikt, vai sasniedzam savu mērķi viegli un ar prieku, vai “iestrēgstam” sarežģītos labirintos un paliekam bez atrisinājuma.

Lietojamības arhitekti projektē digitālos risinājumus ar mērķi izveidot vislabāko lietošanas pieredzi, lai produkta gala lietotāji varētu sasniegt savu mērķi viegli un ar prieku. Tas nozīmē ka UX arhitekti nenodarbojas ar programmēšanu vai interfeisa (UI) dizaina izveidi. Zināšanas un iemaņas šajās jomās, protams, var tikt uzskatītas par priekšrocību.

Var teikt, ka lietojamības arhitekti pēc savas būtības ir cita veida speciālisti nekā dizaineri vai programmētāji. Šiem speciālistiem ir citādāki uztveres un vērtību pamati. Viņu galvenais fokuss nav tehnoloģijas vai dizains, bet lietotāju emocijas un nepārtraukta labāka risinājuma meklēšana.

Lieliska lietotāju pieredze nodrošina to, ka cilvēks savu nodomu vai problēmu var atrisināt maksimāli ērti, ātri un bez piepūles, gūstot pozitīvas emocijas. Aiz šāda pozitīva rezultāta stāv pamatīgs un apjomīgs darbs, kuru veic UX arhitekts, lai gala rezultātā produkts vai pakalpojums to spētu nodrošināt.

Laikmetā, kuru diktē digitālās tehnoloģijas, lietotāju pieredze nosaka, cik veiksmīgs vai neveiksmīgs būs uzņēmums. UX arhitekts ir speciālists, kurš veido, pieskata un attīsta šo pieredzi. Gluži kā ēku arhitekts, lietojamības arhitekts projektē digitālus servisus, ņemot vērā klientu vajadzības, ekspektācijas un mērķus, kā arī biznesa prasības, tehnoloģiju iespējas un konkurentu piedāvājumu. Šo parametru veiksmīga realizēšana nosaka, vai digitālais produkts būs atbilstošs tirgus vajadzībām un vai cilvēki to labprāt lietos un ieteiks viens otram.

Kāpēc daudzi maina savu profesiju uz UX arhitektu

Tradicionāls mārketings ar reklāmām avīzēs un plakātiem uz ielām vairs nestrādā. Cilvēkus ir grūti piesaistīt ar nekam nederīgu, nekvalitatīvu produktu, kas ir skaisti iepakots un tiek reklamēts ar lipīgu saukli. Jo, pateicoties sociālajiem tīkliem, visi ātri uzzina par sliktu kvalitāti.

Šodien gandrīz jebkurš var izveidot mobilo lietotni un apkalpot savus klientus tiešsaistē. Tīmekļa efekts ļauj jebkuram dalīties ar savu labo un slikto produkta vai pakalpojuma pieredzi sociālajos tīklos, sasniedzot tūkstošiem cilvēku. Nav noslēpums, ka daudzi nevilcinās to darīt un ik pārdienas varam redzēt kādu saniknotu atsauksmi savā Facebook vai Twitter laika joslā.

Šī iemesla dēļ veiksmīgi ir tie uzņēmumi, kuriem rūp viņu klienti. Veids, kā šīs rūpes parādīt un nodot saviem patērētājiem, ir atrast sava produkta vērtību un izveidot lielisku produkta vai pakalpojuma pieredzi, un šajā momentā sākas UX komandas un arhitekta darbs.

Pēdējos gados pieprasījums pēc UX speciālistiem visā pasaulē nemitīgi pieaug. Ar UX saistīto profesiju klāsts ātri paplašinās, jo lietotāju pieredzes speciālisti tiek piesaistīti digitālā biznesa izveidei dažādos līmeņos, sākot no Executive CXO (Chief Experience Officer) līdz lietojamības pētniekiem un testētājiem.

Darbs tādos tehnoloģiju gigantos kā Apple, Amazon, Google un Facebook nav iedomājams bez UX speciālistu komandas, kuri nepārtraukti ģenerē idejas, pēta un uzlabo lietotāju pieredzi. Tik strauja UX profesijas attīstība norit 5 būtisku faktoru ietekmē:

1. Globāla biznesa humanizācija

Digitālajai pasaulei ir savas īpatnības — informācijas apmaiņas ātrums ir zibenīgs; pastāv ļoti augsts datu caurspīdīgums un lielas auditorijas pieejamība. Tas nozīmē ka jebkādai informācijai ir iespēja sasniegt milzīgu cilvēku auditoriju ātrāk nekā jebkad agrāk. Līdz ar to ziņas par negodprātību, sociālo nevienlīdzīgumu, ekoloģisko bezatbildību, mūsu redzeslokā parādās arvien biežāk.

Cilvēki kļūst atbildīgāki un pieprasa tādu pašu attieksmi arī no uzņēmējiem. Rezultātā cilvēka centrēta domāšana un humānās vērtības ir kļuvušas par vienu no svarīgākajiem stūrakmeņiem uzņēmumu pastāvēšanā. UX/CX (user experience/customer experience) speciālisti dažādos līmeņos kļūst par galvenajiem “lietotāju advokātiem” uzņēmumos un spēcīgākajiem humāno vērtību ieviesējiem.

2. Digitālo platformu skaita palielināšanās

UX arhitektu profesijas aktualitāte pieaug, jo attīstoties digitālajai pasaulei, parādās arvien vairāk jauno digitālo platformu un servisu, kuros nepieciešams izveidot saprotamu un ērtu komunikāciju ar lietotāju.

Piemēram, papildus pie plaši ikdienā lietojamiem galddatora, mobilo un valkājamiem (wearable) risinājumiem, arvien vairāk lietotājus iekaro Conversational servisi (Siri, Alexa un Google Home balsu asistenti), IoT (Internet of Things), VR / AR servisi (virtuālā un papildinātā realitāte, piem. Oculus), un tuvākā nākotnē gaidāmi roboti un neuro-datoru saskarnes servisi (Neirocomputer), kurus šobrīd veido Īlona Maska Neuralink. Ja jūs vēlēsieties piedāvāt savu servisu un pakalpojumu kādā no šīm platformām, būs rūpīgi jāizveido lietojamības arhitektūra un jāpielāgo tām savs risinājums.

3. Pieprasījuma pieaugums pēc unikāliem un pārdomātiem risinājumiem

Tā kā digitālo servisu klāsts aug, pieaug arī konkurence. Ja agrāk varēja izveidot digitālo produktu uz šablona risinājuma (template) un īpaši nesatraukties par rezultātu, tad nākotnē risinājuma unikalitātes trūkums atstās ļoti nepatīkamu iespaidu uz lietotājiem un tas tikai nospēlēs konkurentu labā.

Tas pats attiecas uz digitālā servisa kvalitāti, jo mūsdienu lietotāju ekspektācijas balstās uz labāko servisu izmantošanas pieredzes, neatkarīgi no industrijas. Ja pieejamais serviss nav ērts, saprotams un vērtīgs lietotājam, tad mūsdienās šāda servisa nākotni vairs nepalīdzēs glābt tikai reklāma. Lai to panāktu nepietiek tikai ar servisa izveidi, bet mūsdienās jānodrošina arī lietotāja centrētas pieejas implementēšanu uzņēmuma procesos. Tie kas palīdz to implementēt un paveikt ir UX speciālisti un eksperti šajā jomā.

4. Pieaug lietotāju vērtības un ekspektācijas

Digitālajā laikmetā par galvenajiem resursiem uzņēmumā kļūst nevis biznesa know-how, inovācijas, ražošanas tehnoloģijas vai īpašumi, jo to visu var nopirkt, noīrēt vai pasūtīt, bet gan lojāli lietotāji. Pat ja uzņēmums zaudēs savu tehnoloģisko bāzi, tas var pieslēgt ārējo risinājumu un turpināt apkalpot sava servisa lietotājus. Bet ja uzņēmumam ir viss nepieciešamais, lai sniegtu pakalpojumu, taču pieprasījuma nav — tas agrāk vai vēlāk uzņēmumu novedīs līdz bankrotam.

Ļoti būtiski ir saprast, kas tieši ir nepieciešams lietotājiem un kādu vērtību tiem produkts vai pakalpojums var sniegt. UX arhitekti ir speciālisti, kuri izmantojot visdažādākos instrumentus un pieejas, atrod nepieciešamās atbildes, lai izprastu lietotāju vajadzības un izveidotu vērtīgus produktus un pakalpojumus, kas gala rezultātā uzlabo cilvēkiem dzīvi.

5. Lietojamības arhitektus būs grūti automatizēt

Globālā automatizācija skar ne tikai tradicionālas profesijas, bet arī IT speciālistus. Augstā pieprasījuma dēļ programmētāji ir kļuvuši par dārgu specialitāti, un to pieprasījums tikai augs. Tas ir iemesls, kādēļ arvien vairāk tiek izstrādāti servisi, kuri drīz daļēji spēs aizstāt programmētājus un dizainerus, veicot viņu darbu automātiski. Un ar mākslīgā intelekta attīstīšanos rezultāti kļūs arvien labāki.

Viennozīmīgi, ka vecākā līmeņa speciālisti vienmēr būs pieprasīti sarežģīto risinājumu atrašanai, taču pārējie zaudēs darbu vai būs spiesti samazināt cenu. Tomēr automatizācija diez vai skars lietojamības arhitektus, jo unikālo un konkurētspējīgo digitālo risinājumu izveidei ir nepieciešama patstāvīga izpēte, ideju ģenerēšana un cilvēku psiholoģijas pārzināšana.

Ar ko sākt, ja jūs ir ieinteresējis UX arhitekta darbs

Galvenokārt jāsaprot vai jūs tiešām atbalstāt tās vērtības uz kurām balstās UX pieeja un vai jums piemīt nepieciešamās iemaņas, lai kļūtu par šādu speciālistu. Par šajā profesijā nepieciešamajām iemaņām, kuras ļauj UX arhitektiem kļūt par nākotnes veidotājiem, variet lasīt manā iepriekšējā rakstā.

Galvenais ir jāsaprot, ka UX nav mārketinga vai manipulācijas rīks, kurš palielina pārdošanas apjomus. UX pieeja un arhitektūra ir domāšanas un rīcības veids, kā uzlabot jebkuru servisu, tādējādi padarot mūsdienu pasauli tuvāku, ērtāku un saprotamāku cilvēkiem. Tās ir rūpes un mīlestība pret cilvēkiem, kuriem tiek radīts konkrētais serviss.

Ja jūtat, ka esat gatavs caur cilvēku izzināšanu uzlabot pasauli, tad rūpīgi izpētiet un apgūstiet UX pamatus. Diemžēl šīs nākotnes profesijas augstāko izglītību pagaidām ne visur pasaulē var iegūt, taču to var sākt mācīties pat neizejot no mājām, ar UX grāmatu un UX tiešsaistes kursu palīdzību. Tie ir pirmie soļi ceļā uz UX arhitekta profesiju, kas ļaus jums saprast, kas ir UX un vai jūs esat gatavi tam veltīt savu dzīvi.

5 UX grāmatas patstāvīgai apmācībai:

Iesaka Inese Zepa, UX arhitekte

 1. Joel Marsh — UX for Beginners
 2. Don Norman — The Design Of Everyday Things
 3. Aarron Walter — Designing For Emotion
 4. Jaime Levy — UX Strategy
 5. Susan M. Weinschenk — 100 Things Every Designer Needs to Know About People

5 UX tiešsaistes kursi uzsākšanai:

Iesaka Santa Paegle, UX arhitekte

 1. Coursera: Introduction to User Experience Design
 2. Learnux.io: Usability
 3. User Experience Design Fundamentals
 4. UX Design & User Experience Design Course — Theory Only
 5. User Experience (UX): The Ultimate Guide to Usability and UX

5 darba procesa izpētes raksti, kas atspoguļo UX arhitektus darbībā:

Iesaka Arita Ablaževiča, UX arhitekte

 1. Mobile Banking Case Study: How to Design The Most Beautiful Banking App
 2. How might we reimagine the future of television?
 3. Breakthrough UX Case Study: Core Banking Digital Transformation
 4. UX Case Study: How to Create a Mobile Banking Super App
 5. UX Case Study: Can We Impact our Children’s Financial Future with a Banking App?

Ņemiet vērā, ka UX kardināli mainīs jūsu pasaules uztveri, jo šīs profesijas pārstāvji nepārtraukti saredz apkārt servisus, produktus, attieksmi, kas neatbilst cilvēku vajadzībām un ģenerē uzlabošanas iespējas pat ikdienas lietās un situācijās.

Par piemēru varu pastāstīt notikumu, kas notika ar mani pirms nedēļas, kad vēlējos iegādāties jaunu velosipēdu. Tuvojoties siltajam laikam vēlos izbaudīt kopīgus braucienus ar savu ģimeni. Sazinājos ar Latvijā zināmu velosipēdu veikalu caur e-pastu, kā tas bija norādīts šī uzņēmuma mājas lapā, ja vēlas sazināties par tiešsaistes pasūtījumiem. Norādīju tiešsaistes linkus uz viņu mājas lapā pieejamiem četriem velosipēdiem, kuri mani interesēja. Jautāju, kuru no tiem varu iegādāties visātrāk. Tā vietā, lai saņemtu konsultāciju, es saņēmu paskaidrojumus ka šie velosipēdi būs pieejami tikai 2022. gadā.

Biju pārsteigta, jo uzņēmumam noteikti ieteiktu šo informāciju norādīt uzreiz mājas lapā vai vispār neizvietot šādu preci savā mājas lapā, lai netērētu ne klienta ne pārdevēja laiku. Uzjautāju vai ir pieejami kādi līdzīgi velosipēdi, lai es varētu sev vienu iegādāties? Diemžēl nesaņēmu atbildi. Saņēmu garu nevērtīgu paskaidrojumu par to kāpēc ir izvietojuši šos riteņus savā mājas lapā.

Šī situācija fantastiski parāda to, ka veikala pārdošanas menedžeris nespēj pārdot savu pakalpojumu un tā vietā, lai klients saņemtu risinājumu, pārdevējs visu laiku skaidro kaut kādas sava uzņēmuma iekšējos noteikumus, kas nekādā mērā nerisina klienta problēmu. Es kā klients biju gatava iegādāties velosipēdu, taču pēc kādas piektās vēstules, kad saņēmu atbildi, lai dodos pie viņiem uz veikalu un izvēlos pati, jo nespēj man attālināti pārdot velosipēdu, es protams atteicos no šīs iespējas un iegādājos velosipēdu citur.

Iespējams citi teiktu — kur problēma? Aizbrauc un izvēlies, jo tas ir vislabākais veids kā iegādāties velosipēdu, lai tas atbilstu augumam, ērtībām un citām prasībām. Bet te ir vērts padomāt kā šo pieredzi uzņēmums var nodrošināt izejot “out of the box” un piedāvāt saviem klientiem gan attālinātas izvēles iespējas, gan konsultāciju tiešsaistē, gan piegādi, gan arī beigu beigās izmēģinājuma braucienu.

Te ir ļoti daudz iespējas uzņēmumiem attīstīties un radīt nebijušas un pozitīvas pieredzes saviem klientiem, kas mūsdienu pasaulē ir tik ļoti nepieciešamas. Vēl jo vairāk pandēmijas laikā, mēs esam pieraduši saņemt pakalpojumu attālināti. Apkārt ir milzīga konkurence, kas par to nepārtraukti domā — kā nodrošināt savus klientus ar labāko pieredzi ko šodien mūsu uzņēmums var sniegt.

Uzņēmumiem attīstot un uzlabojot savu klientu lietotāju pieredzi un rūpējoties par saviem klientiem, rezultātā, klienti par šo uzņēmumu runās un tas viennozīmīgi sniegs pozitīvu izrāvienu gan uzņēmumam, gan zīmolam. Un tas ir tas ko palīdz sasniegt lietotāju pieredzes arhitekti.

Ja vēlaties kļūt par šādu speciālistu un uzlabot pasauli par labāku vietu cilvēkiem, tad tālākā attīstība ir atkarīga no tā, kur jūs vēlaties visvairāk sevi realizēt, balstoties uz atklājumiem, kurus sasniedzāt apmācības un prakses procesā. Tas varbūt konkrēts uzņēmums, industrija vai risinājumu klāsts. Ejiet un pierādiet, ka esat spējīgi mainīt, uzlabot un iedvesmot pasauli!

Citas manas publikācijas Medium:

Pēdējos desmit gadus kopā ar savu partneri Alex Kreger strādājam pie dažādiem digitāliem produktiem un esam izveidojuši savu lietotāju pieredzes dizaina aģentūru UXDA | Financial UX Design. Mūsu komanda ir ieguvusi starptautisku atzinību un apbalvojumus, veidojot dizainu vairāk nekā 70 finanšu zīmoliem no 33 pasaules valstīm. Šeit dalāmies ar mūsu pieredzi un iegūtajām uzņēmējdarbības un digitālo produktu stratēģijas izveides zināšanām, kas balstās uz UX (user exeprience) dizaina pieeju.

UXDA | Financial UX Design misija ir cilvēciskot finanšu industriju.

Šīs zināšanas un pieredze ir ļāvusi “UXDA” kļūt atpazīstamiem visā pasaulē un organiski veidot savu zīmolu, uzņēmuma biznesa stratēģiju un nepārtraukti palielināt klientu uzticību un mīlestību.

Vairāk par mums: theuxda.com

💚

“UXDA” vienmēr meklē talantīgus un drosmīgus UX arhitektus un dizainerus, kuri ir gatavi kopā ar mums mainīt un uzlabot finanšu industriju pasaulē. Gribi mums pievienoties? Vairāk par mūsu komandu un darba vakancēm meklē šeit: theuxda.com/team

UXDA līdzdibinātāja un vadītāja | Ar dizaina domāšanas un UX dizaina pieeju UXDA ir uzlabojusi 100+ finanšu digitālos produktus 34 valstīs | theuxda.com

UXDA līdzdibinātāja un vadītāja | Ar dizaina domāšanas un UX dizaina pieeju UXDA ir uzlabojusi 100+ finanšu digitālos produktus 34 valstīs | theuxda.com