Ikviens šodien var izveidot savu “Apple”, pat no neliela uzņēmuma izmantojot dizaina domāšanas spēku

Apple ir fantastisks piemērs, kā neliels uzņēmums, kas sākumā apkalpoja Silīcijas ieleju, 35 gadu laikā kļuva par lielāko un pazīstamāko uzņēmumu visā pasaulē. Apple spēks neslēpjas uzņēmuma lielumā vai darbinieku daudzumā, uzņēmuma veiksmes stāsta atslēga ir uz lietotāju centrēta dizaina un inovācijām balstīta pieeja. Sava uzņēmuma attīstībai šādu pieeju var izmantot jebkurš uzņēmējs.

Labs of Latvia publikācija:

Kāpēc Apple ir pārņemti ar dizainu

Apple komanda ir pilnībā pārņemti ar dizainu. Tāpēc tur kur citi pamātu ar roku un pateiktu komandai “derēs”, Apple vienmēr neatlaidīgi pulē pat sīkākās detaļas, lai sasniegtu vislabāko rezultātu. Viņus neapmierina viduvējs rezultāts un viņu komanda vienmēr meklē jaunus veidus un pieejas kā nodrošināt vislabāko pieredzi un augstāko kvalitāti.

Visi pasaulē Apple dēvē par inovatīvu uzņēmumu, jo tas savos produktos izmanto visjaunākās tehnoloģijas un sasniegumus. Tomēr liela daļa no šīm tehnoloģijām tirgū ir parādījušās citu zīmolu produktos pat pirms tās parādījās Apple. Inženieri no Apple vienmēr rūpīgi izvērtē tirgū ienākošās inovācijas un uzmanīgi iekļauj tās savā produktā, lai nodrošinātu lietotāju pieredzes uzlabošanu. Tāpēc lietotāji rezultātā saņem produktu, kas nav piebāzts ar kaudzi bezjēdzīgu funkciju, bet gan produktu ar labi pārdomātu un ērtu funkcionalitāti, kas palīdz atvieglot ikdienu un padara to aizraujošāku.

Šāda veida pieeja var tikt attiecināta jebkurā uzņēmumā un jebkurā nozarē. Saņemt līdzīgu atpazīstamību, reputāciju un pieprasījumu kā Apple savā nozarē var ikviens, ja izveido un praktiski katru dienu pielieto līdzīgu attieksmi kā Apple pret saviem pakalpojumiem un klientiem. Jo pat neliela kafejnīca var kļūt par labāko un pieprasītāko pakalpojuma sniedzēju savā pilsētā un klienti var braukt no citām pilsētām un pat valstīm, lai nobaudītu šīs kafejnīcas sniegto pakalpojumu un pieredzi.

Apple veiksmes pamatā vienmēr ir bijis dizains, jo tas palīdz nodrošināt tik fantastisku pieredzi, ka klienti pārtop par uzņēmuma faniem un Apple filozofija kļūst par viņu “reliģiju”. Kā savā uzņēmumā nodrošināt tik spēcīgu fokusu uz dizainu? Protams tas prasa lielu enerģiju un laiku, taču tas tomēr ir vieglāk nekā liekas.

“Design is not just what it looks like and feels like. Design is how it works.” Steve Jobs

Visam pamatā pirmkārt ir jāsaprot, ka dizains nav tikai pievilcīgs iepakojums, kaut arī iepakojumam Apple viennozīmīgi pievērš ļoti lielu uzmanību. Dizains ir domāšanas un problēmu risināšanas veids, kurā izmanto zinātnisku pieeju, lai radītu jaunas idejas. Idejas, kuras nodrošina tik fantastisku pakalpojuma un produkta kvalitāti un pieredzi, ka klienti ir sajūsmā no uzņēmuma.

Klientiem nepieciešams kas vairāk, nekā tikai funkcionāls

Agrāk jebkura uzņēmuma klienti pieņēma lēmumu, izmantot vai neizmantot produktu, balstoties tikai uz produkta funkcionalitāti: noderīgi vai nelietderīgi, palīdz vai nepalīdz. Šobrīd pamatfunkcionāls visiem pazīstamiem produktiem ir ļoti līdzīgs. Ja mēs salīdzināsim Apple viedtālruņus ar Samsung, vai Mercedes automobiļus ar BMW — šie produkti pa lielam dara vienu un to pašu. Funkcionālās atšķirības praktiski nav, vai ir ļoti nelielas un tās ne visi varēs pamanīt, tikai tie kas ļoti labi pazīst šos zīmolus un lieto tos ikdienā.

Katram no šiem zīmoliem ir atšķirīgs raksturs, savs stāsts un īpašā vērtība ko tie sniedz saviem klientiem. Tieši tas ir pamats uz kura jebkurš uzņēmuma zīmols veido ilglaicīgas attiecības ar saviem klientiem un kā tas veido ticību savam zīmolam. Un tieši tur slēpjas tā vērtība par ko arī faktiski maksā šī zīmola klienti, jo tie nemaksā par tīro funkcionalitāti ko uzņēmums piedāvā.

Lai jūsu uzņēmums un zīmols izraisītu tikpat lielu mīlestību kā Apple, jums nepietiks tikai ar labu produktu vai pakalpojumu. Ir jāizveido nozīmīga papildus vērtība, kas aizraus jūsu klientus. Šīs vērtības lielums nosaka to cik jūsu produkts vai pakalpojums būs pieprasīts un kādu cenu cilvēki būs gatavi par to maksāt.

Apple ir labs piemērs kā var radīt ļoti spēcīgu pozitīvu klientu pieredzi caur dizaina centrētu pieeju un dizaina domāšanas uzņēmuma kultūru. Par šādu uzņēmumu var kļūt ikviens.

Kad uzņēmējam rodas biznesa ideja, tam jāizveido biznesa modelis, nosakot galvenos procesus, kā saražot produktu vai nodrošināt pakalpojumu. Nākamajā solī ir nepieciešama speciālistu komanda, kas ir kvalificēta šīs idejas īstenošanai. Kad komanda ir un tā atbilst iepriekš definētajiem procesiem, nepieciešams veikt pareizās darbības, lai uzsāktu ražošanu vai pakalpojuma sniegšanu.

Lai pārliecinātos, ka virzāties pareizajā virzienā, jums ir jādefinē un jānovērtē komandas darbību rezultāti. Galu galā, ja viss ir veiksmīgi sakārtots, jums ir nepieciešams izveidot zīmola unikālo vērtību, ko jūsu produkts vai pakalpojums sniegs jūsu klientiem, padarot savu uzņēmumu par veiksmes stāstu. Dizains palīdz izveidot un palielināt šo gala vērtību, ja tas tiek ieviests visos uzņēmuma piecos līmeņos: process, komanda, darbība, rezultāts, vērtība.

UXDA uzņēmuma Finanšu UX dizaina metodoloģija | Dizaina piramīda

Kā integrēt dizaina domāšanu visos uzņēmuma līmeņos

Esam visi dzirdējuši citus sakot, ka restorāns un restorāna pieredze sākas no virtuves. Ja virtuve ir ideālā kārtībā un tīrībā, visi produkti ir pareizi sagatavoti un atbilstoši glabājas, tas viennozīmīgi ietekmē pagatavotā ēdiena kvalitāti un parāda uzņēmuma attieksmi pret saviem klientiem.

Orģināls un patīkams restorāna telpas dizains un pārsteidzošas detaļas, kā piemēram, bezmaksas ūdens ar svaigiem augļiem vai interesanti pasniegtas uzkodas, uzmanīga apkalpošana, pārdomāta ēdienu izvēle un nestandarta pasniegšana, kā arī protams komplimenti no šefpavāra var likt cilvēkiem aizrautīgi stāstīt par šo restorānu saviem draugiem un paziņām un šādi klienti paši kļūst par patstāvīgiem klientiem. Protams, tikai ar nosacījumu, ja ēdiena kvalitāte ir atbilstoša.

  1. Prioritizēt dizaina lomu visos procesos

Pirmais solis ir nepieciešams prioritizēt dizaina lomu visos uzņēmuma procesos, tā lai jūsu komanda jūt uzņēmuma vērtības un rūpes par uzņēmuma klientiem. Tas izveidos un viennozīmīgi palielinās jūsu kopējo uzņēmuma zīmola vērtību. Katrā uzņēmuma procesā ir jāuzdod jautājumi — Kā tas palīdz mūsu klientiem? Kā tas uzlabo mūsu attiecības ar klientiem? Kādu pozitīvu sajūsmu tas rada mūsu klientos? Pat ja iet runa par iekšējiem procesiem, kurus klienti neredz. Uzdodiet sev šos jautājumus.

2. Nodrošināt dizaina kompetenci komandā

Nākamais solis ir jūsu komanda. Ja jūs vēlaties, lai jūsu uzņēmums gūtu panākumus ar dizaina spēku, tad ir ārkārtīgi svarīgi, lai darbam tiktu pieslēgti radoši un atbildīgi speciālisti ar dizaina domāšanu. Ja tos ir grūti atrast, tad par tādiem var kļūt mācoties uzņēmuma iekšienē un praktizējot dizaina centrētu pieeju produkta vai pakalpojuma izveidei un uzņēmuma attīstībai. Kā arī var izmantot un pasaukt palīgā ārējos speciālistus, jo apkārt ir ļoti daudz dizaina aģentūru. Pats galvenais, lai paša uzņēmuma vadītāji saprot dizaina spēku un ietekmi, un aktīvi to integrē un attīsta savā komandā. Kāds interesants moments ir tas, ka viens no galvenajiem Apple vadītājiem Jonathan Paul “Jony” Ive pats ir dizaineris.

3. Aktivizējiet dizainu darbībās un daliet atbildību

Tālāk, ja jums ir speciālisti, kuri uzlabo produktu dizainu, tad jānosaka pareizās darbības. Ja dizaineris vienkārši sēdēs un veidos skaistu produkta iepakojumu, tad tas jums uzņēmumam neko nedos ilgtermiņa attīstībā. Uzņēmuma dizaineriem ir jābūt iespējai piedalīties produkta izveides un attīstības procesos.

Piemērs: kāds uzņēmums izveidoja lielisku dizaineru komandu, bet neuzlaboja pakalpojuma kvalitāti. Par iemeslu tam kļuva tas, ka visi lēmumi tika pieņemti tikai vadības sapulcēs kurās dizaineri nepiedalījās, jo tas netika iekļauts viņu darba pienākumos. Ja jūs vēlaties ātri un ievērojami uzlabot savu produktu vai pakalpojumu, iesaistiet tajā visu savu komandu un pat klientus. Tas jums sniegs daudz interesantu ideju un lielāku sapratni par to, kas tiešām ir nepieciešams jūsu klientiem un kā jūs viņus varat pārsteigt.

4. Mēriet dizaina rezultātu ar pareizajiem rādītājiem

Priekšpēdējais solis skar darba rezultātu mērījumus. Rezultāti un tā mērījumi ir tas ko jūs uzņēmumā nosakāt kā mērķi, kas jāsasniedz jūsu komandai. Ja vēlaties attīstīt dizaina domāšanu savā uzņēmumā, tad arī rezultātus jādefinē un jāmēra atbilstoši. Uzņēmuma efektivitātes rādītājiem ir jāiekļauj jūsu klientu reakciju uz jūsu produktu vai pakalpojumu. Cik jūsu klienti ir apmierināti, cik viņi ir gatavi jūs ieteikt citiem (NPS — Net Promoter Score), cik aktīvi lieto jūsu produktu vai pakalpojumu un cik bieži atgriežas pēc atkārtota pirkuma.

5. Pielietojiet dizainu sava zīmola vērtības definēšanā

Pēdējais solis ir zīmola vērtības definēšana un pareizo jautājumu uzdošana. Gala rezultātā lietojot radošu dizaina pieeju visos iepriekšminētajos soļos, jūs varēsiet izveidot saviem klientiem satriecošu vērtību. Bet pie vērtības ir jāpieliek dizains.

Dizains ir tas, kas palīdz atbildēt uz galvenajiem jautājumiem, kas veido zīmola vērtību: Kāpēc mēs to darām? Ko tas dod mūsu klientiem? Ar ko mēs esam īpaši un kāpēc klientiem mūs jāizvēlas?

Atrodiet savu “Kāpēc”

Šo ideju ļoti labi skaidro Saimons Sineks izmantojot tieši Apple kā piemēru. Ar sava “Zelta aplis” (The Golden Circle) konceptu Sineks skaidro, kas Apple atšķir no tūkstošiem citu uzņēmumu, kuri ražo elektroniku — Domāt citādāk “Think Different” un atbalstīt radošumu. Tikai pēc šīs atbildes “Kāpēc viņi to dara?” seko atbilde “Kā viņi to dara?” un “Ko viņi dara?”.

Simon Sinek Golden Circle | Image provided by SeekPNG

Tikai pakļaujot visu uzņēmumu vienotai idejai, viņiem izdevās iedvesmot savus klientus, darbiniekus un visu pasauli, lai izveidotu neatkārtojami spēcīgu zīmolu. Un šo vērtību nodrošina ne tikai atsevišķi produkti, bet visa Apple ekosistēma, kura apvieno visus Apple pakalpojumus vienotā lietošanas pieredzē.

Lielākā daļa uzņēmumu diemžēl nespēj sniegt atbildi uz jautājumu “Kāpēc jūs to darāt?” un pārsvarā visas atbildes, lai cik tās skaisti arī būtu “iepakotas”, visbiežāk liecina par to, ka tas viss ir tikai peļņas dēļ. Bet kā Saimons saka, peļņa ir rezultāts un īstais mērķis ir cits. Tas ir par cilvēku vajadzību apmierināšanu un problēmu risināšanu. Tāpēc daudzi uzņēmumi prot sniegt atbildi tikai uz jautājumu “Ko mēs darām” un “Kā mēs to darām”. Tas ir iemesls, kāpēc Apple uzņēmumam, un viņam līdzīgi domājošiem uzņēmumiem, nav grūti izcelties pārējo uzņēmumu vidū.

Viņi izmanto dizaina spēku, lai nodotu savu “Kāpēc” pilnīgi visā ko viņi dara.

Vērtībai ir tik liels spēks, ka dažreiz lietotāji ir gatavi pat piedot daļējas produkta vai pakalpojuma nepilnības, saglabājot savu lojalitāti un maksājot krietni lielāku cenu nekā vidēji šis produkts vai pakalpojums tirgū maksā. Tikai tiem, kuri ir pārņemti ar pilnību un mīlestību pret to ko dara, klienti var piedot nepilnību. Ņemot Apple kā piemēru, izmantojiet dizaina spēku, lai sniegtu saviem klientiem satriecošu produkta vai pakalpojuma kvalitāti un kļūstiet par labāko uzņēmumu savā nozarē!

Citas manas publikācijas Medium:

Pēdējos desmit gadus kopā ar savu partneri Alex Kreger strādājam pie dažādiem digitāliem produktiem un esam izveidojuši savu lietotāju pieredzes dizaina aģentūru UXDA | Financial UX Design. Mūsu komanda ir ieguvusi starptautisku atzinību un apbalvojumus, veidojot dizainu vairāk nekā 70 finanšu zīmoliem no 33 pasaules valstīm. Šeit dalāmies ar mūsu pieredzi un iegūtajām uzņēmējdarbības un digitālo produktu stratēģijas izveides zināšanām, kas balstās uz UX (user exeprience) dizaina pieeju.

UXDA | Financial UX Design misija ir cilvēciskot finanšu industriju.

Šīs zināšanas un pieredze ir ļāvusi “UXDA” kļūt atpazīstamiem visā pasaulē un organiski veidot savu zīmolu, uzņēmuma biznesa stratēģiju un nepārtraukti palielināt klientu uzticību un mīlestību.

Vairāk par mums: theuxda.com

🍏

“UXDA” vienmēr meklē talantīgus un drosmīgus UX arhitektus un dizainerus, kuri ir gatavi kopā ar mums mainīt un uzlabot finanšu industriju pasaulē. Gribi mums pievienoties? Vairāk par mūsu komandu un darba vakancēm meklē šeit: theuxda.com/team

UXDA līdzdibinātāja un vadītāja | Ar dizaina domāšanas un UX dizaina pieeju UXDA ir uzlabojusi 100+ finanšu digitālos produktus 34 valstīs | theuxda.com

UXDA līdzdibinātāja un vadītāja | Ar dizaina domāšanas un UX dizaina pieeju UXDA ir uzlabojusi 100+ finanšu digitālos produktus 34 valstīs | theuxda.com